ПРОСТО. ШВИДКО. СИЛЬНО. НАДІЙНО.

Основні фактори значимості води при роботі з засобами захисту рослин

Дана стаття – інтелектуальна власність ТОВ «Агріматіка»

Автор: Квятковська Вікторія Анатолівна – спеціаліст із захисту рослин.

Основні фактори значимості води при роботі з засобами захисту рослин

В різних господарствах часто виникає проблема – оригінальний пестицид не спрацював на потрібному рівні – в чому ж причина? В більшості випадків – вода, так як багато пестицидів чутливі до лужного гідролізу. Простіше кажучи розпадаються при рН води більше 7.

Вода хорошої якості є просто необхідною для змішування і приготування робочих розчинів пестицидів. Вода поганої якості може знизити ефективність обробок пестицидами, агрохімікатами і пошкодити обладнання для внесення. Незадовільні результати   при обробці пестицидами можуть бути напряму пов′язані з поганою якістю води, так як вона часто складає  95% (або й більше) розпилювального розчину. Чи може це вплинути на ефективність препарату? Дослідження ясно показують, що якість води, яку використовують для обприскування може впливати на дію препарату. Ефективність препарату  відображається на успішності проведення обприскування.

Так чому ж ми на це рідко звертаємо увагу, якщо це настільки очевидно? Які проблеми може викликати не якісна вода? Параметри якості води такі як кислотність і розчинні мінерали можуть взаємодіяти з активними складовими пестициду, що може призвести до зниження розчинності, а в результаті цього – до погіршення ефективності  та необхідності в повторній обробці.  В деяких випадках, хоча і вплив води на пестицид не суттєво знижує його ефективність,  це призводить до поганого контролю чисельності бур’янів, комах і хвороб.

Вода це проста молекула, яка складається з двох атомів водню, приєднаних до одного атома кисню.

оксиген-гідроген

Це одна з найбільш чудових рідин в природі, яка здатна розчиняти мінерали і органічні сполуки. Хімічні властивості води можуть  суттєво змінюватися, коли вона рухається через атмосферу, через профіль грунту, або над поверхнею грунту. Наприклад, дощова вода випадає на землю і стає злегка кислою, так як взаємодіє з атмосферними газами. Злегка кисла вода, перебуваючи в вапнякових шарах може перейти в лужний стан. Розуміння того, яку кислотність має вода, може допомогти визначити чи підходить вона для застосування  з пестицидами.

Якість води залежить від її джерела: дамба, річка, свердловина або водоносний шар, а також кліматичних умов за яких проводять обробки: проливні дощі, посуха, висока температура. Існує декілька параметрів якості води, які впливають на її хімічну природу:

Крупні домішки. Включають в себе структури, які плавають у воді, такі як листя, палички, насіння та інші тверді відходи. Сміття як правило, зустрічається тільки у воді, отриманої з озер, ставків, річок і канав. Відповідні фільтри можуть видалити сміття з води і запобігти закупорюванню насадок.

річкова вода

Зв′язані частинки: структурні частинки, такі як мул, глина і органічні речовини незалежно від того чи можуть вони розчинятись в воді, будуть осідати на дно баку. “Мутність” –  цей термін використовують для характеристики води, в якій вміст завислих твердих частинок можна побачити плаваючими.

 Розчинні мінерали. Всі джерела води в природі містять розчинні мінерали, такі як кальцій, магній і залізо. На відміну від інших твердих частинок, ці мінерали не осідають. Концентрація мінералів, таких як кальцій, магній, а також заліза у воді має важливе значення при описі якості води. З технічної точки зору жорсткість води є одиницею виміру загальної кількості кальцію та іонів магнію у воді: чим більша концентрація цих та подібних мінералів, тим жорсткіша вода. З іншого боку, вода стає “м’якою”, коли розчинені іони кальцію і магнію замінюються іонами натрію або калію. Загальна жорсткість вимірюється в частинах на мільйон кальцію і магнію на літр води.

Концентрації жорсткості води класифікуються наступним чином:

Частин на мільйон Всесвітня організація з охорони здоров’я
0-114 М’яка
114-342 Помірна жорстка
342-800 Жорстка
>800 Надзвичайно жорстка

Хлориди натрію і кальцію також впливають на деякі пестициди, але часто залишаються не поміченими, результати їх присутності у воді описують як засолення. Солона вода поширена в посушливих районах, особливо там, де використовується зрошення посівів. Солону воду не можливо виявити за допомогою стандартних тестів для визначення жорсткості води.

Кисла або лужна?

1

Значення рН характеризує кислотність ( концентрація іонів водню) або лужність будь – якого розчину. Діапазон від 0 до 14.

             рН <7 ….. вважається кислим середовищем  (низький рН);

             рН = 7 ….. вважається нейтральним;

             рН> 7 ….. вважається лужним (високий рівень рН).

 Важливо пам’ятати, що навіть невеликі зміни в рН, являють собою великі зміни в кислотності. Наприклад, рН 5 являється в десять разів кислішою (тобто містить в 10 разів більше іонів водню) ніж рН 6 і в 100 разів більше кисла, ніж рН 7. Це співвідношення між значеннями характерне для різного ступеня кислотності і вгору і вниз по шкалі рН  (наприклад, рН 9 в 100 разів більш лужна, ніж водний розчин виміряний при рН 7).

Вплив води на хімічну ефективність пестициду

Так як вода використовується для того, щоб доставити діючу речовину до шкідливого організму – її можна вважати основою для процесу обприскування. Джерело походження води, (колодязь, озеро, струмок чи ставок), може бути вирішальним фактором між неефективною і оптимальною дією препарату.

Каламутність: у результаті зв’язування позитивно заряджених частинок пестициду і води може утворитися осад. Деякі речовини (наприклад, гліфосат) зв’язуються з водою і утворюють осад, –  таким чином стають недоступними для поглинання рослинами. Не можна змішувати пестицид з водою, яка помітно каламутна, або каламутна.

2 3

 Жорсткість води: жорсткість води може впливати на деякі пестициди негативно. Так як магніти, заряди притягуються: негативно зарядженні молекули пестициду прикріплюються до позитивно заряджених молекул заліза, кальцію і магнію в жорсткій воді. Зв’язуючись з пестицидами ці мінерали створюють молекули, які не можуть досягнути основної мети ( боротьба з шкідливими організмами), так як починають діяти набагато повільніше, або випадають в осад  розчину.

4 5

6 7

Банка зліва (на кожній фотографії) це дистильована вода з нульовою жорсткістю; банка з права – жорстка вода. До кожної баночки додають гліфосат. Зверніть увагу, що банка зліва залишається прозорою, в той час як з права –  помутніла – що свідчить про те, що йони кальцію зв’язались з гліфосатом.

Наступні катіони, якщо вони наявні у воді, можуть викликами проблеми і сприяти жорсткості води. Вони перераховані у порядку від найбільшого потенціалу для зв’язування з пестицидами до найменшого:

 • Алюміній ( Al+++);
 • Ферум (Fe+++, Fe++);
 • Магній (Mg++);
 • Кальцій (Са++);
 • Натрій (Na+).

 Хімічні характеристики пестицидів змінюються, після рекомбінування їх з позитивно зарядженими іонами, такими як кальцій або магній. Таким чином, чим більше пестицид зв’язується з мінералами, тим більш “розбавлений” препарат стає в баку. В деяких випадках, хімічно змінені молекули не можуть розчинитись в воді, тому проникають в тканину листа, прикріплюються до місця діяльності шкідника , порушують його біологічні функції і виконують роль пестициду.

рН води

Пестициди зазвичай формулюють у вигляді слабких кислот, або від нейтрально до слабо-лужних. За загальним правилом, гербіциди, інсектициди, та фунгіциди  працюють найкраще в злегка кислій воді, рН 4-6,5. Пестициди, групи гербіцидів сульфонілсечовин краще працюють у  воді, що злегка лужна (рН вище 7). Коли рН води виходить за межі оптимального значення, характеристики препарату можуть бути поставлені під загрозу. В деяких випадках пестицид може випасти в осад.

Також значення рН розчину  може впливати на те, як довго молекула пестициду залишатиметься неушкодженою. Вищий або нижчий рівень за оптимальне значення рН може викликами деградацію пестициду або гідроліз.

Коли слабо-кислий пестицид поміщають у воду, яка має трохи кислу реакцію, то це ніяк не впливає на робочий розчин. Деякі інсектициди і фунгіциди, як було доведено, можуть руйнуватися в лужній воді.

Багато пестицидів мають слабкий електричний заряд, рН також може змінювати хімічний склад молекули пестициду, обмежуючи його здатність проникати в шар кутикули і досягати мети, що в свою чергу знижує ефективність препарату.

Слабо-кислотні гербіциди

Слабкі кислоти – це хімічні сполуки, які легко дисоціюють в кислому середовищі. Ось неповний перелік таких гербіцидів:

 • Amitrole
 • Fluazifop
 • MCPA Amine
 • Atrazine
 • Glufosinate Ammonium
 • Metsulfuron-Methyl
 • Bentazone
 • Glyphosate Isopropylamine
 • Paraquat
 • Clethodim
 • Glyphosate Potassium
 • Picloram
 • Clopyralid
 • Imazamox
 • Quizalofop
 • Dicamba
 • Imazapyr
 • Sethoxydim
 • Endothal
 • Imazethapyr
 • Tralkoxydim

Також необхідно дивитися на період напіврозпаду в розчині за різних умов, так як один препарат може мати період напіврозпаду 2 хвилини при рН 9 і період напіврозпаду 10 годин при кислому значенні рН 5.

Визначення якості води та вибору конкретного кондиціонера вимагає знання самого складу води, яку будуть використовувати для конкретного призначення. Тестування води, є ключем, для забезпечення найкращої ефективності проведення обприскування.

Температура: на даний момент забезпечити швидко інформацією про температуру можуть термометри. Якщо стабільність складу може порушитись, вимагаються альтернативні джерела води. Інший підхід полягає в зберіганні води в обприскувачі або резервуарі, в приміщенні або на відкритому грунті, поки вода не досягне бажаної температури.

Зв’язані  тверді частинки

Незалежно від того, чи це вода з колодязя, чи з поверхневого джерела, тверді частинки можуть осідати в баку і спричиняти проблеми з обладнанням. Осаджування і фільтрація твердих частинок може бути використана для видалення зв’язаних твердих частинок за допомогою спеціальних приладів, в іншому випадку, доведеться шукати альтернативне джерело води.

Вирішення проблеми якості води

На даний момент ціни пестицидів залежать від широкого спектру умов: невеликі бур’яни, великі бур’яни; хороша вода, погана вода; високі температури, низькі температури. При використанні  препаратів більш низької ціни, якість води може грати особливо важливу роль в ефективності препаратів в боротьбі з бур’янами, комахами, а також з хворобами. Мета кондиціонування води – максимізувати ефективність пестициду. У більш широкому сенсі, кондиціонери для води додають в розчин або бакову суміш для усунення проблем, пов’язаних з жорсткістю води. Ад’ювант використовується для підвищення або зниження рН, в залежності від бажаного діапазону, необхідного для досягнення оптимальної продуктивності.

Деякі пестициди містять кондиціонери для води, які роблять їх сумісними при широкому діапазоні умов . Однак, інші пестициди працюють краще, коли додають  ад’юванти, щоб подолати проблеми, пов’язані з якістю води.  

Є велика кількість кондиціонерів для води, але більшість із них не довели свою ефективність.. Деякі виробники слабо-кислотних гербіцидів, не рекомендують додавати у воду кондиціонер, замість цього, вони рекомендують застосовувати найвищу норму пестициду.

Користувач повинен перевіряти ефективність водних кондиціонерів, таким чином як і насіння, пестициди і добрива. Гроші, витрачені на будь-який продукт – в тому числі кондиціонери води – повинні окупитись для покупця.

Попросіть постачальника дані, що свідчать про те, що кондиціонер води працює. Якщо дані не доступні, потрібно розглянути  питання про застосування пестициду, з і без додавання кондиціонера води, для спеціалізованих шкідників в межах невеликої випробувальної  ділянки і оцінити відмінності між контролем і варіантами,  а також між пошкодженнями сільськогосподарських культур.

Більшість гербіцидів є слабкими кислотами. Є декілька препаратів, які підвищують рН рівень для використання пестицидів, які найбільш ефективні в комбінації з водою, яка має лужний рН, але будьте обережні з використанням цих препаратів, тому що вони можуть також «очистити» і бак. Препарати, на основі аміаку підвищують рН розчину для обприскування до 10-12. Ці високо лужні розчини, призначені для того, щоб «витягнути» з обприскувача будь-які залишкові речовини від попереднього обприскування. Переконайтеся в тому, що ретельно промили бак, перед тим, як будете підвищувати рН, навіть якщо використовуватиме кондиціонер води.

       Важливість сумісності і порядку змішування

Здатність води, розчиняти або зв’язувати речовини впливає на порядок введення пестицидів у резервуар обприскувача. Змішування препаратів без певного порядку, чи препаратів, які призначені для застосування при різних швидкостях і тисках може призвести до значних проблем. Хімічні речовини можуть не змішатись належним чином, що проявляється в низькій ефективності препарату, забиванні форсунок, утворенні осаду, несприятливій зміні рН, зниженні розчинності у воді та зниженні ефективності обприскування.

Пестициди працюють найкраще, коли всі компоненти робочої суміші сумісні і коли їх додають в бак в правильній послідовності. Як правило, ви повинні запустити воду в чистий резервуар, потім додавати пестициди в наступному порядку:

 1. Сурфактанти;
 2. Змочувальні порошки та сухі текучі;
 3. Рідини, текучі речовини;
 4. Мікроінкапсульовані препарати;

У разі сумнівів потрібно приготувати випробувальний розчин у невеликій концентрації, щоб переконатись, що продукти сумісні.

8 9

10 11

На скільки довго можна залишати робочий розчин в резервуарі обприскувача?

Навіть коли водні характеристики ідеальні, більшість пестицидів випадають в осад у воді, в результаті хімічного процесу (гідролізу). Деякі осідають повільно, в той час як інші стають неактивними протягом декількох годин. рН води часто негативно впливає на утворення осаду.  Ми повинні знати, як довго пестициди можуть залишатись в баку, перед тим як почнуться зміни, які можуть вплинути на ефективність пестициду. Виробники формують свої препарати таким чином, що вони не втрачають своєї ефективності в злегка кислій воді на протязі 24 годин, але це загальне твердження не є прийнятним для всіх пестицидів.

Ми повинні знати період напіврозпаду пестициду, так як перебуваючи довгий час в резервуарі, при обприскуванні він може не подіяти.

Ми часто вважаємо, що вода, яка призначена для використання в містах є ідеальною для змішування з пестицидами, оскільки вона безпечна для пиття, але це не так. Воду, яку ми п’ємо, створили шляхом додавання продуктів, таких як хлор, який дезінфікує, вбиваючи шкідливі бактерії, і ця вода як правило має лужне середовище  рН 7.8-8.5.

Розглянемо, як період піврозпаду пестицидів залежить від рН води.

Період піврозпаду

 

pH 9 pH 7 pH 5
Певний гербіцид              10 хвилин                    17 хвилин                    16 днів
Певний фунгіцид            2 хвилини                     3 години 10 годин
Певний інсектицид          24 години 10 днів стабільно

Припустимо, що ви змішали пестицид, але погодні умови викликали затримку в п’ятиденний строк. Зрозуміло, що в залежності від рН води, препарат в баку може випасти в осад і втратити ефективність.

12

Каліфорнійський університет в Дейвісі сформулював такі керівні принципи, які засновані на рівнях рН води:

 –  рН від 3,5 до 6 є в більшості випадків задовільним для обприскування і короткострокового зберігання (12-24 годин) в резервуарі. Не підходить для гербіцидів на основі сульфонілсечовин.

–   рН від 6 до 7 – для негайного обприскування для більшості пестицидів. Не залишайте суміш в обприскувачі більше ніж на 1-2 години, якщо хочете запобігти втраті ефективності.

–  Більшість препаратів, які були змішані в лужній воді, розпилюють негайно.

13

Процедура застосування пестицидів вимагає належної обачності, враховуючи сучасні тенденції та технології. Процес управління шкідливими організмами вимагає значних затрат ( виплата заробітної плати, обладнання, паливо). У мінімізації  затрат вам допоможуть ад’юванти. Відомо, що не якісна вода, може призвести до зниження продуктивності пестициду, навіть якщо обприскувач відкалібрований. Було доведено, що погана якість води, може спричиняти негативний ефект на деякі групи пестицидів. Якість води також впливає на однорідність суміші в баку. Тому дуже багато поставлено на карту, і необхідно враховувати якість води, яку ви будете використовувати для обприскування. Використання ад’ювантів – дешеве страхування і гарантія, що пестициди спрацюють.

Саме таким ад’ювантом є «Спартан». Він використовується для покращення прилипання, змочування, проникнення, а також стійкості засобів захисту рослин до опадів. Також «Спартан» володіє високою буферною дією в усіх типах води.

13

Навіть при перевищенні норми застосування в десятки разів, рН-розчину знаходиться в оптимальних для засобів захисту рослин і мікродобрив межах. Спартан є ефективною добавкою для всіх засобів захисту рослин, мікродобрив та регуляторів росту рослин.

14

«Спартан» – володіє рядом переваг, зокрема:

Він є буферизатором – здатний підтримувати сталий рівень рН – розчину, навіть після додавання кількох препаратів в робочий розчин.

«Спартан» – розтікач –  змінює хімічні властивості робочого розчину, покращуючи максимальне зволоження і розтікання. Збільшення покривної площі може сягати в 10-100 разів більше від початкової площі краплини.

Також «Спартан» зменшує негативний вплив жорсткої води, володіє здатністю зменшувати поверхневий натяг на межі середовищ і покращувати контакт з обробленою поверхнею ( принцип роботи: робить краплину менш сферичною, так, щоб кут контакту зменшити до мінімуму). Їх ділять на аніонні, катіонні і неіонні.

14 15

Формула «Спартану» здатна підтримувати стале рН – розчину навіть після додавання п’яти і більше препаратів та мікродобрив, без зміни рН робочого розчину і ефективності їх дії. Запатентована універсальна формула від «AgroPlanta», підтримує 5,5-6,5 рН робочого розчину і усуває взаємодію різних препаратів і мікродобрив між собою.

Препарат усуває резистентну дію воскового нальоту на рослинах. Дрібнодисперсна структура діючої речовини легко сприймається і проникає не тільки через продихи, але і через саму мембрану клітин. 95% процесу проникнення відбувається вже за 30 хвилин. Формула «Спартану» пом’якшує структуру воскового нальоту на рослині не руйнуючи його, максимально покращуючи проникнення діючої речовини в рослину.

16 17

При використанні інсектицидів, Penetrant – формула препарату, руйнує кутикулу шкідників, посилюючи проникнення і швидкість дії інсектициду. Аналогів «Спартану» в Україні немає! «Спартан» дозволяє зменшити витрати робочого розчину до 100 л/га, при наземному обприскуванні польових культур.

18 18-2

«Спартан» створює абсолютно новий підхід ефективного статичного прилипання розчину до поверхні, покращує ефективність застосування.

Також він уповільнює процес випаровування засобів захисту рослин, суттєво зменшуючи летючість препаратів, фотодеградацію, яка виникає від згубної дії сонячного проміння. Препарати не лишаються на поверхні листка – швидке проникнення усуває цю проблему.

19

Застосування «Спартану» дозволяє вносити засоби захисту та мікродобрива пізно ввечері та рано вранці за мінімальної роси та повітряно крапельної вологи.

Препарат не має фітотоксичності і не завдає шкоди рослинам. Не має обмежень ні в видових ні в часових рамках.

Сумісний з абсолютно всіма засобами захисту рослин та мікродобривами зареєстрованими в Україні. Зі «Спартаном» ефективність застосування мікро-та макродобрив більша. Елементи досить швидко сприймаються рослиною і не втрачають своїх властивостей  під дією ад’юванту.

IMG_2248

 Використання матеріалів, розміщених на сайті компанії «Агріматіка» дозволяється лише за умов прямого посилання на http://agrimatika.com.ua/  або безпосередньо на адресу матеріалу на сайті. У разі відсутності посилання на використані матеріали, для правопорушників передбачається застосування заходів юридичної відповідальності.